ابزار وبمستر

ذائقه ايراني ، كالاي ايراني - صادرات و واردات
معرفی وبلاگ
بازدید کننده ی گرامی؛ این وبلاگ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جهت گسترش و حمایت از تولیدات داخلی و ملی ایجاد شده است. شما عزیزان نیز با بیان نظرات و به خصوص انتقادات خود می توانید در جهت بهتر شدن وبلاگ با ما همکاری فرمایید.
صفحه ها
دسته
آرشیو
لینک دوستان
پیوندهای مرتبط
لوگوی وبلاگ ما

ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی

لوگوی دوستان
ابزارها و برنامه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 618082
تعداد نوشته ها : 1651
تعداد نظرات : 97
 حمايت از توليد ملي
این سایت را حمایت می کنم
کلیپ صوتی وبلاگ
حجم 140 ميليارد دلاري مبادلات ايران با كشورهاي عدم تعهد


يك كارشناس مسائل اقتصادي با تاكيد بر ظرفيت هاي اقتصادي شانزدهمين اجلاس عدم تعهد، از حجم 140 ميليارد دلاري مبادلات ايران با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در سال گذشته خبر داد.

علي ديني تركمان در گفتگو با مهر، در خصوص فرصت هاي اقتصادي برگزاري شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در تهران، اظهار داشت: درحقيقت شكل گيري جنبش عدم تعهد پيشبرد خط سياسي مستقل از بلوك شرق و غرب در دوره جنگ سرد بود.
وي تصريح كرد: براين اساس همان خط سياسي در دوره پس از جنگ سرد به لحاظ اقتصادي به معناي پيشبرد خطي است كه رابطه كشورهاي درحال توسعه را با هم تقويت كند يعني به جاي رابطه اي كه تحت عنوان رابطه "شمال -جنوب" مطرح است، رابطه "جنوب - جنوب" را پيش ببرد.
 
كارشناس موسسه پژوهش هاي بازرگاني اضافه كرد: در چنين شرايطي امكان بيشتري براي كشورهاي درحال توسعه جهت دسترسي به بازارهاي وسيع تر و همچنين فراهم شدن شرايط براي استقلال فن آورانه به وجود خواهد آمد.

وي با اشاره به اينكه سال گذشته حجم مبادلات تجاري غيرنفتي ايران (واردات و صادرات) با اين كشورها در حدود 40 ميليارد دلار بوده است، گفت: اين در حالي است كه اگر كل مبادلات تجاري اعم از مبادلات نفتي و غيرنفتي ايران را با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در نظر بگيريم رقمي بالغ بر 140ميليارد دلار خواهد شد.

اين اقتصاد دان تصريح كرد: ب راين اساس سهم مبادلات بازرگاني ما با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد نسبت به كل مبادلات تجاري نفتي و غيرنفتي در حدود 30 درصد است كه اين امر نشان دهنده فراهم بودن زمينه مساعد براي توسعه فعاليت اقتصادي است.

به گفته وي، ايران مي تواند از بازارهاي اين كشورها جهت صادرات كالاهاي توليدي خود و همچنين خدمات فني و مهندسي استفاده بهينه كند.

اين استاد دانشگاه پيشنهاد كرد: به نظر مي رسد كه كميسيون هاي اقتصادي اين اجلاس دموكراسي كردن نظام حكمراني اقتصاد جهاني، صندوق بين المللي پول و بانك جهاني را در دستور كار خود قرار دهند.

منبع: خبرگزاري مهر


اشتراک این مطلب در :

بخش عمده سيمان افغانستان را ايران تامين مي‌كند

http://www.jonbeshnet.ir/sites/default/files/styles/medium/public/285292_PhotoA_0.jpg

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از خبرگزاري فارس از مشهد، علي خاكسار صبح امروز و در آستانه برگزاري نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي ايران در كابل، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برگزاري نمايشگاه ايران در كابل سبب معرفي هرچه بيشتر كالاهاي ايراني شده و با توجه به حضور كالاهاي ديگر كشورها همچون تركيه، هند و پاكستان در افغانستان، زمينه رقابت بيشتر در اين كشور فراهم مي‌شود.

مدير نمايشگاه خارجي نمايشگاه بين‌المللي مشهد گفت: مرز مشترك ايران و افغانستان يك فرصت اقتصادي استثنايي را براي تجار ايراني فراهم كرده و سبب ارتقاء بازار ملي مي‌شود.

خاكسار افزود: در حال حاضر صادرات سيمان به افغانستان نسبت به گذشته رشد قابل ملاحظه‌اي داشته و تقريباً عمده نياز سيمان افغانستان از ايران تامين مي‌شود.

خاكسار خاطرنشان كرد: به غير از سيمان اكثر محصولات ساختماني ايران در افغانستان بازار مناسبي دارد و روزانه صادرات وسيعي در زمينه محصولات و مصالح ساختماني به افغانستان انجام مي‌شود.

وي با بيان اينكه كالاها و برندهاي ايراني سبب افتخارات ايران است، تصريح كرد: با توجه به سه محور صنعت مواد غذايي، انرژي و صنعت ساختمان كه براي اين نمايشگاه در نظر گرفته شده در اين راستا محصولات ايراني در اين سه محور نيز مي‌تواند به صورت برند منطقه معرفي شود.

خاكسار با اشاره به تحريم‌هاي خارجي اظهار كرد: تحريم‌هاي خارجي هيچ تاثيري بر توليد داخلي ندارد بلكه سبب خودكفا شدن در توليد ملي و دستيابي به بهترين فناوري‌ها به ويژه در صنعت ساختمان شده است.

وي افزود: ايران در صنعت ساختمان خودكفا شده و بهترين نوع سيمان، آهن و مصالح سبك در منطقه را توليد مي‌كند.

مدير نمايشگاه خارجي نمايشگاه بين‌المللي مشهد گفت: كشور افغانستان در زمينه خشكبار و زعفران توليدات خود را شروع كرده كه البته اكثراً به جاي توليد صنعتي همواره توليد سنتي انجام مي‌دهد و همين موضوع سبب شده بسته‌بندي و بهداشت آنها در كيفيت پائين صورت گيرد.

منبع: www.jonbeshnet.ir


اشتراک این مطلب در :

مذاكرات نفتي در حاشيه اجلاس تهران

http://www.jonbeshnet.ir/sites/default/files/styles/medium/public/100821139098.jpg

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از جام جم آنلاين: همزمان با آغاز شانزدهمين اجلاس كشورهاي غيرمتعهد در تهران شركت ملي نفت ايران رايزني‌هايي را براي يافتن مشتريان جديد به منظور فروش نفت آغاز كرده است.

از بين 120 عضو جنبش غيرمتعهدها كه از نظر پراكندگي جغرافيايي در پنج نقطه از جهان در آفريقا، آمريكاي جنوبي، آسياي ميانه، خاورميانه و جنوب شرق آسيا قرار دارند، مشتريان نفت ايران و بازيگران عرصه جهاني نفت نيز حضور دارند.

به عنوان مثال تمامي اعضاي سازمان اوپك (كشورهاي توليدكننده نفت) در اين نشست حضور دارند كه محل مناسبي براي ديپلماسي نفتي و يافتن مشتريان جديد نفت خام ايران است.

در همين حال محمدعلي خطيبي، مدير امور بين‌الملل شركت ملي نفت ايران در گفت‌وگو با جام‌جم با تاكيد بر اين كه در حاشيه نشست غيرمتعهدها در تهران برنامه كاري مدوني براي مذاكرات نفتي تعريف شده، گفت: در ميان شركت‌كنندگان در اجلاس تهران بسياري از مشتريان نفت خام ايران حضور دارند كه در حال رايزني و گفت‌وگو براي گسترش همكاري‌ها هستيم.

به گفته خطيبي اين نشست همچنين فرصت مناسبي براي ايران و ساير كشورهاي شركت‌كننده در آن است تا با بهره‌گيري از اين فرصت به توسعه روابط و همكاري‌هاي اقتصادي خود بپردازند.

مدير امور بين‌الملل شركت ملي نفت در پاسخ به اين پرسش كه آيا با مشتريان جديدي در حاشيه اجلاس تهران مذاكره صورت گرفته است، تصريح كرد: در اين باره مذاكراتي در حال انجام است كه اميد داريم به نتايج مطلوبي برسيم.

وي افزود: در ميان كشورهاي حاضر در اجلاس، تعدادي خريدار نفت هم هست كه مي‌توانيم براي فروش نفت ايران با آنها مذاكره كنيم.

بر اساس اين گزارش، كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها روزانه 35 ميليون بشكه نفت خام در روز صادر مي‌كنند كه 57 درصد عرضه نفت جهاني بر عهده آنان است.

همچنين تمامي كشورهاي عضو مجمع بين‌المللي صادركنندگان گاز (GECF) (بجز روسيه) نيز عضو جنبش غيرمتعهدها هستند كه با حضور در تهران در حاشيه اين اجلاس مذاكرات گازي طرفين نيز در حال انجام است. عربستان، ونزوئلا، نيجريه، الجزاير، قطر و امارات از اعضاي اين مجمع هستند كه در اجلاس تهران حضور دارند.

كشورهاي عضو مجمع بين‌المللي صادركنندگان گاز 70 درصد ذخاير و 42 درصد از توليد جهاني گاز را در اختيار دارند.

همچنين در نشست تهران شركاي بزرگ نفتي ايران از جمله هند به عنوان عضو و چين به عنوان ناظر حضور دارند.در حال حاضر ايران روزانه دو ميليون بشكه نفت صادر مي‌كند و قيمت نفت خام ايران همزمان با افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني نيز افزايش يافته و به 110 دلار در هر بشكه رسيده است.

لذا اجلاس شانزدهم غيرمتعهدها خدمت بسيار مناسبي براي خنثي كردن تحريم‌هاي نفتي عليه ايران و همچنين بازاريابي و يافتن مشتريان جديد نفت براي كشور است.

پيشنهاد ايران براي تاسيس نهاد مالي مستقل غيرمتعهدها

در همين حال رييس مجمع عالي واردات معتقد است كه ايجاد يك نهاد مالي مستقل بين‌المللي ميان اعضاي جنبش غيرمتعهدها، ضرورتي استراتژيك است.

محمدحسين برخوردار در گفت‌وگو با ايرنا، رياست ايران برشانزدهمين اجلاس سران غيرمتعهدها در تهران را بهترين فرصت پيشروي اعضاي اين جنبش به سوي استقلال پولي و مالي دانست.

وي اظهار كرد: وجود يك نهاد مستقل مالي مشترك ميان اعضا، ايجاد واحد پول مشترك و حركت به سوي نظام بانكداري مشترك در اين برهه از زمان در جهت افزايش سطح سرمايه‌گذاري‌ها، مديريت يكپارچه تجاري و بهره‌برداري از ظرفيت بازارهاي مالي كشورهاي عضو ضروري است.

عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران افزود: به طور دقيق تحريم در پي قطع پيوندها و ارتباطات اقتصادي، پولي و مالي يك اقتصاد با جهان بيرون از آن اتفاق مي‌افتد و كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها بايد با اتخاذ استراتژي موثر نظير ايجاد نظام واحد بانكي با تحريم و ساير شيوه‌ها كه در تضاد با منشور سازمان ملل و مغاير با حقوق بين‌المللي و تحميل قوانين فرامرزي توسط كشورهاي مشخصي عليه كشورهاي غيرمتعهد اتخاذ شده، مقابله ريشه‌اي كنند.

به گفته برخوردار، سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك و مبادلات پولي و مالي ميان اعضا مي‌تواند با ايجاد يك نظام يكپارچه مالي مشترك ميسر ‌شود.

وي تصريح كرد: يكي از مولفه‌هايي كه باعث توان و مقاومت يك اقتصاد مي‌شود و به طور دقيق بايد در اقتصاد مقاومتي مورد توجه جدي قرار گيرد، موضوع افزايش پيوندهاي اقتصادي مبتني بر ايجاد نظام‌هاي مالي مشترك و تبيين الگوي مديريت هوشمند واردات است كه مي‌تواند راهبردي موثر عليه همه تحريم‌ها باشد؛ موضوعي كه رهبري تاكيد بسياري بر آن دارند و بايد مجدانه و به طور ويژه در دستور كار مسئولان قرار گيرد.

وي افزود: بايد با تبيين مولفه‌هاي اقتصاد مقاومتي براي كشورهاي عضو جهت ريشه‌كني تحريم‌ها براي همه اقتصاد‌هاي كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهد‌ها به صورت كلان و جامع برنامه‌ريزي كرد و بهترين راه‌حل‌ها از جمله، ايجاد نظام مالي مستقل ميان كشورهاي عضو و تلاش در مسير تشكيل پول واحد را به عنوان يك الگوي واحد اقتصادي مدنظر داشت.

منبع: www.jonbeshnet.ir


اشتراک این مطلب در :

سهم 20 درصدي كشورهاي غيرمتعهد در تجارت جهاني

توليد ايراني: ميزان مبادلات تجاري ميان ايران و كشورهاي عدم تعهد،سهم 20 درصدي اين كشورها در تجارت جهاني، مذاكره برقابي ايران و تركمنستان در حاشيه اجلاس و راه اندازي 2 خط لوله جديد گاز از مهمترين اخبار اقتصادي اين هفته بودند.

http://tolideiran.ir/sites/default/files/ejlase000.jpg?1346402657

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني به نقل از مهر، مهترين اخبار اقتصادي اين هفته مربوط به مبادلات تجاري ميان ايران و كشورهاي اجلاس سران غيرمتعهد است كه براين اساس گمرك جمهوري اسلامي ايران ميزان مبادلات تجاري با 120 كشور عضو جنبش عدم تعهد از سال 1384 تا پايان چهار ماهه نخست سال 1391 را منتشر كرد.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

صادرات خدمات فني و مهندسي ايران به 18 ميليارد دلار رسيد

توليد ايراني: صادرات خدمات فني و مهندسي ايران در طول هفت سال گدشته با جهشي مناسب به بيش از 18 ميليارد دلار رسيد.

http://tolideiran.ir/sites/default/files/tas.jpg?1346413221

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني به نقل از روابط عمومي وزارت صنعت، معدن و تجارت، در طول سال‌هاي 77 تا 83 ميزان صادرات خدمات فني مهندسي كشورمان تنها 2.6 ميليارد دلار بوده است كه با جهشي مناسب در مدت هفت سال اخير ‌صادرات خدمات فني و مهندسي ايران از مرز 18 ميليارد دلار گذشت.

همچنين در سال 1390 نيز حدود 4.1 ميليارد دلار صادرات خدمات فني و مهندسي انجام شده است كه در قياس با مدت مشابه 25 درصد رشد نشان مي‌دهد.

منبع: توليد ايراني


اشتراک این مطلب در :

X